poniedziałek, 29 maja 2017

Majowe eksperymenty

PIANKOLINA
Takie zabawy nasza zeróweczka lubi najbardziej, a przepis na tę zabawę jest bardzo prosty:
mąkę ziemniaczaną mieszamy z pianką do golenia oraz odrobinę płynu do mycia naczyń, najlepiej białego lub bezbarwnego (można dodać barwniki). Resztę pozostawiamy wyobraźni dzieci.


  
WĘDRUJĄCA WODA
Chcieliśmy sprawdzić czy woda potrafi przejść z jednej szklanki do drugiej po papierze? Ten eksperyment wymagał nieco cierpliwości od naszych Małych Badaczy.
Przygotowaliśmy 7 kubeczków. Do co drugiego wleliśmy wodę i  dodaliśmy barwniki. Następnie do tak przygotowanych kubeczków włożylismy złożone w paski papierowe ręczniki, tworząc ciąg: kubeczek z wodą, pusty kubeczek, kubeczek z woda, pusty kubeczek, itd... Pierwsze reakcje, czyli barwienie się i zwilżenie papierowych ręczników zauważyliśmy dosyć szybko. Jednak cały eksperyment trwał kilka godzin.



ELEKTRYCZNE WĘGORZE - ŻELKOWE ROBAKI
Do wykonania doświadczenia potrzebne nam były:
- podłużne żelki, 
- 2 kubeczki
- woda
- 3-4 łyżki sody
- pół szklanki octu
Żelki pocięliśmy na 4 podłużne części. W kubeczku pomieszaliśmy sodę z woda i wrzuciliśmy nasze żelkowe robaki na około 15 minut. Do drugiego kubeczka wleliśmy ocet i przeniosłyśmy do niego robaki, w tym momencie żelki zmieniły się w elektryczne węgorze poruszające się w szklance. 

Wyjaśnienie: 
Soda weszła w reakcję z octem, a wytworzone w efekcie reakcji bąbelki gazu sprawiły, że żelki zaczęły podrygiwać.


PRZEWROTNA WODA
Szklankę napełniamy wodą po brzegi i przykrywamy ją kartką papieru. Kładziemy dłoń na kartce, odwracamy szklankę do góry dnem i usuwamy dłoń - woda ze szklanki nie wylewa się a papier nie odpada. Ten eksperyment bardzo zaciekawił naszych Małych Badaczy, tak że każdy chciał wykonać te proste, ale jakże pełne magii doświadczenie.



TAŃCZĄCE RODZYNKI
Były tańczące żelkowe robaki to teraz przyszedł czas na tańczące rodzynki.
Bardzo prosty i szybki eksperyment. Do słoika z oranżadę (zielona Hellena) wrzuciliśmy kilka rodzynek, efekt był natychmiastowy i mogliśmy podziwiać rodzynkowe wygibasy.
Naszym Małym Badaczom bardzo spodobał się ten eksperyment i powtarzaliśmy go kilka razy.

 


Wyjaśnienie:
Przyczyna bąbelków w wodzie mineralnej jest gaz, czyli dwutlenek węgla. Zbiera on się w postaci pęcherzyków na powierzchni rodzynek, ( rodzynki "oblepione" są pęcherzykami powietrza) dopóki siła wyporu nie będzie na tyle duża aby je unieść do góry. Na powierzchni wody pęcherzyki pękają a rodzynki opadają na dno naczynie. I cała zabawa zaczyna się od nowa.














Brak komentarzy:

Prześlij komentarz